دوشنبه 25 آذر 1398
مدیر عامل سازمان آتش‌نشانی رشت خبر داد: برگزاری آموزش حوادث غیرمترقبه در مدارس رشت

اعلام آمادگی دستگاه های اجرایی ستاد حوادث غیرمترقبه شهرستان رشت برای مقابله با حوادث طبیعی

نسخه چاپی ایجاد : ‎1394/07/21 22:04 ویرایش : ‎1394/07/22 13:00 بازدید: 879

معاون عمرانی و برنامه ریزی فرمانداری شهرستان رشت از آمادگی دستگاه های اجرایی ستاد حوادث غیرمترقبه شهرستان رشت برای مقابله با حوادث طبیعی خبر داد.

محمد مجد در جلسه ستاد حوادث غیرمترقبه شهرستان رشت که با حضور مدیران دستگاههای عضو و شهرداران این شهرستان برگزار شد،گفت:وضعیت اقلیمی و آب و هوایی سبب شده است که ما اقدام به برگزاری این جلسه کنیم و باتوجه به اینکه 18 تا 24 مهر طبق دستور العمل  وزارت کشور هفته بلایای طبیعی نامگذاری شده اهمیت برگزاری این جلسه دوچندان است .

وی افزود: مسئولین ستاد باید لیست کاملی از امکانات موجود در دستگاه های دولتی و خصوصی خود را اعلام کنند تا ما با شناسایی و رفع کمبودها و ضعف ها آمادگی لازم را برای خدمات رسانی در زمان بحران داشته باشیم .

مهندس مجد با اشاره به اینکه احتمال سیل و آب گرفتگی در این فصل از سال دور از انتظار نیست،ادامه داد: با پاکسازی رودخانه ها، جمع آوری خاک وخاشاک، رفع انسداد دهانه ورودی رودخانه ها و قطع درختان خطرساز می توانیم تا حدود زیادی از وقوع آبگرفتگی و تغیان رودخانه ها جلوگیری نماییم .

وی ضمن گلایه از عدم حضور برخی از شهرداران این شهرستان در جلسه ستاد حوادث غیر مترقبه خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه شهرداران نقش مهمی در مقابله با حوادث و بلایای طبیعی دارند لازم است شهرداران شهرستان شخصا در این جلسه و جلسات آتی حضور یابند .

در ادامه معاون عمرانی و برنامه ریزی فرمانداری شهرستان رشت از همه مدیران ستاد خواست  تا امکانات را کنترل کرده و آماده باشند تا در صورت وقوع حادثه به موقع در محل حاضر شده و از گسترش حوادث جلوگیری کنند.

علی مقصودی، مدیر عامل آتش‌نشانی و خدمات ایمنی رشت، از دیگر شرکت کنندگان در این جلسه،  با اشاره به ضرورت برگزاری دوره‌های آموزشی مقابله با حوادث غیرمترقبه، اظهار کرد: به‌زودی آموزش 45 روزه حوادث غیرمترقبه در تمام مدارس این شهر برگزار می‌شود.

وی به بارندگی‌های اخیر در شهر رشت اشاره کرد و افزود: در بارندگی اخیر شهر رشت حواث مهمی نداشتیم.

مدیر عامل آتش‌نشانی و خدمات ایمنی رشت خواستار توجه ویژه به مبادی خروجی آبگیرهای شهر رشت شد و گفت: بارندگی‌های اخیر موجب رسوب‌گذاری بسیار در پایین‌دست رودخانه‌ها شده و این امر پس زدن آب به شهر رشت را به دنبال دارد.

وی آتش‌نشانی را یکی از سازمان‌های پیشرو در رسیدن به اهداف شهرداری رشت دانست و خاطرنشان کرد: سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی رشت به لحاظ روحی و روانی و انسجام سازمانی و انگیزه کاری به حد قابل‌قبولی رسیده‌است.

مقصودی با اشاره به اینکه برنامه‌ریزی‌های اصولی و عملی زمینه رشد سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی رشت را فراهم کرده‌است، تصریح کرد: گسترش دانش پیشگیری و افزایش آگاهی شهروندان نخستین گام در امر آموزش است.

وی با بیان اینکه ارتقای آگاهی عمومی جامعه را به طرف ایمنی هدایت می‌کند، یادآور شد: ارائه آموزش ایمنی به اقشار مختلف در راستای جلب مشارکت عمومی و افزایش آگاهی شهروندان قدامی مهم است.

مدیر عامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی رشت با تصریح بر اینکه برنامه‌های این سازمان هم‌سو با گسترش فرهنگی ایمنی در رشت است، متذکر شد: فراهم کردن زمینه شناخت بیشتر برای شهروندان گسترش فرهنگ ایمنی را دست‌یافتنی‌تر نشان می‌دهد.

 

دولت و ملت همدلی و همزبانی