جمعه 24 آبان 1398
باحضور فرماندار شهرستان رشت صورت پذیرفت ؛

نخستین برداشت مکانیزه برنج شهرستان رشت در روستای جیرسر چوکام خمام

نسخه چاپی ایجاد : ‎1398/04/30 14:20 ویرایش : ‎1398/04/31 11:58 بازدید: 255

فرماندار شهرستان رشت در این مراسم ، با اشاره به نخستین درو محصول شالی به صورت مکانیزه در شهرستان رشت ، ۵۱ هزار خانوار از روستاییان شهرستان رشت را شاغل در امر کشاورزی و کاشت برنج خواند و افزود: این مهم حدود 28 درصد از اشتغال شهرستان رشت را به خود اختصاص می دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرمانداری شهرستان رشت، پیش از ظهر امروز دکتر میرشمس مومنی زاده، فرماندار شهرستان رشت، به همراه بخشدار خمام و تعدادی از اهالی محل و کشاورزان در نخستین برداشت مکانیزه برنج شهرستان که به صورت نمادین در روستای جیرسر چوکام، صورت گرفت، حضور یافت.
 دکتر مومنی زاده در این مراسم ، با اشاره به نخستین درو محصول شالی به صورت مکانیزه در شهرستان رشت، ۵۱ هزار خانوار از روستاییان شهرستان رشت را شاغل در امر کشاورزی و کاشت برنج خواند و افزود: این مهم حدود 28 درصد از اشتغال شهرستان رشت را به خود اختصاص می دهد.
 وی در ادامه افزود: با آغاز طرح نشا و درو مکانیزه برنج با همت تلاشگران جهاد کشاورزی و کشاورزان زحمتکش که به صورت نمادین در این روستا انجام شد، حدود ۵۴ درصد از اراضی کشاورزی شهرستان نشاء مکانیزه و ۷۴ درصد از این اراضی نیز دروی مکانیزه برنج خواهند داشت.
 دکتر مومنی زاده، میزان تولید برنج سفید در شهرستان رشت را ۱۶۵ هزار تن دانست و اظهار داشت: این میزان ۲۷ درصد از میزان تولید استان گیلان و ۹ درصد از تولید برنج کشور را در بر می گیرد.
وی میزان اراضی شالیکاری در شهرستان رشت را ۶۳ هزار هکتار  خواند و افزود: در واقع ۳۰ درصد از اراضی شالیکاری استان در شهرستان رشت واقع هستند.
فرماندار شهرستان رشت در ادامه بیان نمود: ان‌شاءالله با همت و تلاش همه دست اندرکاران در امر کشاورزی، این مهم دارای صرفه اقتصادی بیشتری بوده و تسهیلات بیشتری به آن اختصاص می یابد تا عملیات مکانیزه به صورت ۱۰۰ درصد در این شهرستان انجام گرفته و بدین صورت پدیده مهاجرت روستاییان به شهرها نیز تقلیل یابد.

دولت و ملت همدلی و همزبانی